info@globegalvaniz.com.tr

KAPLAMA PROSESİ

SDG Kaplama Prosesi

Galvaniz prosesine uygunluğu (ağırlık, boyut, deformasyon vb.) kontrol edilen imalatlar tel, zincir vb. malzemeler kullanılarak askı grubuna bağlanırlar.
Askı grubundaki imalatlar galvanizleme işlemi için vinçler kullanılarak sırası ile aşağıda belirtilen işlemlere tabi tutulurlar.


İmalatların yüzeyindeki yağlar bu banyoda temizlenir. Alkali banyolarda yağlama banyosundan sonra durulama gerekir. Asidik özellikli banyolardadurulamaya gerek yoktur.


İmalat üzerindeki pas, tufal gibi demir oksit tabakaları bu banyoda temizlenir. Aynı zamanda malzeme yüzeyi mikro anlamda pürüzlendirilmiş olur.


İmalat üzerindeki asit, su banyosuna daldırılmak suretiyle yıkanarak bir sonraki banyoya asit taşınması engellenir.


Yüzeyi temizlenen ürün çinko ve amonyum klor tuzlarının oluşturduğu kimyasal solüsyona daldırılır.


Flaks kaplanmış ürünün yüzeyindeki ıslaklık ve nem fırında kurutulur.


Yüzeyi temizlenen demir veya çelik ürünler 450 derece mertebelerindeki sıcaklıkta erimiş çinko banyosuna daldırılır. Bu esnada demir ve çinko arasındakikimyasal/metalurjik reaksiyon sonucunda bir dizi çinko-demir alaşım katmanları oluşur. Çelik ve çinko arasındaki reaksiyonun başlangıç hızı çok çabukturve çinko banyosu içerisinde önemli ölçüde karışma görülebilir. Kaplamanın esas kalınlığı da bu zaman diliminde meydana gelir.


Galvanizlenmiş ürünler iş akışını hızlandırmak için su banyosunda soğutulur. Ancak geniş yüzeyli ince, farklı kesit kalınlıklarına sahip narin ürünlerdeformasyon riski nedeni ile havada soğutulurlar.